Strona główna > Wynajem samochodu - porady > Wypożyczanie samochodu - najczęstsze dylematy

Osoby, które decydują się na wypożyczenie samochodu, często zastanawiają się nad tym, ile może trwać procedura wiążąca się z wynajmem. Częsta jest też niepewność związana z własnymi kompetencjami, trudno bowiem zakładać, że nie zapomnimy poruszyć wszystkich istotnych kwestii. Na szczęście, nie jest to wcale aż tak trudne zadanie. Bez względu na to, w jakiej formie odbywa się rezerwacja samochodu, klient otrzymuje dane dotyczące ceny za wynajem. Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć to, czy jest to cena netto, czy też brutto. W zdecydowanej większości przypadków zawiera już ona podatek od towarów i usług, dla własnego bezpieczeństwa można jednak poprosić o sprecyzowanie danych na ten temat. Inną opłatą, której poniesienie powinno wydawać się oczywiste, jest depozyt.

Jego wielkość nie zawsze jest taka sama, a kluczowe znaczenie ma w jej przypadku klasa wypożyczanego samochodu. Oczywiście, jest to kwota zwrotna, jeśli więc zwrócimy samochód, pracownik wypożyczalni dokona jego oględzin, a następnie wypłaci kaucję. Oczywiście, zwrot kaucji nie jest bezwarunkowy, oczekuje się więc, że samochód będzie oddany w takim samym stanie, w jakim został wydany przez pracownika wypożyczalni. Niekiedy możemy też spotkać się z wymogiem, aby przynajmniej jedna ze wspomnianych opłat została uregulowana z wykorzystaniem karty płatniczej. Naturalnie, z opłatą za sam wynajem nie powinno być większego problemy, nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja w odniesieniu do depozytu.

Jeśli chcemy zapłacić kaucję z wykorzystaniem karty płatniczej, wiąże się to z operacją pre-autoryzacji. W efekcie oznacza to blokadę środków na koncie aż do momentu rozliczenia się z wypożyczalnią. Osoby, które chcą wynająć samochód powinny przygotować wymagane dokumenty. Najczęściej jest to dokument tożsamości w połączeniu z prawem jazdy, choć w niektórych państwach respektowane jest wyłącznie Międzynarodowe Prawo Jazdy, a więc specjalny dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów za granicą.