Strona główna > Historia wypożyczania pojazdów > Wynajem samochodów w Polsce - specyfika i perspektywy rozwoju

Od samego początku obecności tej usługi na polskim rynku, zarówno małe, jak i średnie firmy dostrzegły korzyści wiążące się z wynajmem długoterminowym. Szybko okazało się też, że może on z powodzeniem rywalizować z leasingiem, umożliwiał bowiem zwolnienie z czynności serwisowych i opłat związanych z ubezpieczeniem OC, a jednocześnie dopuszczał możliwość wymiany samochodu jeszcze w czasie trwania umowy. Z czasem wspomniane zalety stały się widoczne również dla odbiorców prywatnych doceniających to, że korzystanie z samochodu nie musi być wcale równoznaczne z jego posiadaniem. Efektem było wprowadzenie wynajmu krótko- i średnioterminowego, ten bowiem interesuje przede wszystkim klientów indywidualnych.

Co ciekawe, firmom typu rent a car z pomocą przyszły przede wszystkim wycieczki zagraniczne typowe dla sporej grupy naszych rodaków. Początkowo Polacy nie zdawali sobie nawet sprawy z tego, jak łatwo można wynająć samochód, gdy jednak przebywali za granicą, właśnie taka forma przemieszczania się zaliczana była do tych, które najbardziej im odpowiadają. Trudno dziwić się więc, że już po powrocie do kraju chętnie poszukiwali tego rodzaju rozwiązania. Oczywiście, choć osoby prywatne interesują się wynajmem samochodów przez cały rok, bez trudu można wskazać okresy, w których cieszy się on szczególnie dużą popularnością.

Dzieje się tak między innymi latem, a także podczas świąt i długich weekendów, gdy nie brakuje okazji do przemieszczania się. Same wypożyczane samochody w istotny sposób różnią się między sobą. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mają do spełnienia różne funkcje, choć pewne znaczenie ma i to, że ich wynajem musi odpowiadać zróżnicowanym możliwościom finansowym klientom. Bez względu jednak na to, o jakim typie samochodu mówimy, wynajmujący oczekują wysokiego standardu jego wyposażenia. Rozwiązania takie, jak elektroniczny system bezpieczeństwa, komplet poduszek powietrznych i klimatyzacja opisywane są jako niezbędne minimum i trudno wyobrazić sobie pojazd, który cieszyłby się powodzeniem bez tego standardu.